Zmiany w orzeczeniach o niepełnosprawności
Rada Ministrów przyjęła 16 lipca 2024 roku „Projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych”. Kluczowe zmiany są związane z ważnością orzeczeń o niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.
Cel
Nowelizacja ma złagodzić negatywne skutki związane z wygaśnięciem orzeczeń o niepełnosprawności. Ma również zapewnić płynność w systemie wsparcia oraz ochronić osoby z niepełnosprawnością przed utratą przywilejów. W przypadku braku jakichkolwiek zmian prawie 400 tys. osób straciłoby status osoby niepełnosprawnej.
O zmianach
Zachowanie Ważności Orzeczeń
Dotychczasowe orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności pozostaną ważne do momentu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne.
Jednakże nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca po terminie ważności obecnego orzeczenia.
Warunkiem jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie w okresie ważności obecnego.
Przedłużenie ważności decyzji o potrzebie wsparcia
Analogiczne przepisy dotyczą decyzji o poziomie potrzeby wsparcia.
Decyzje te będą ważne do czasu, gdy nowe decyzje staną się ostateczne, maksymalnie przez sześć miesięcy po upływie terminu ważności obecnych decyzji.
Wydłużenie terminów na złożenie wniosków
Termin na złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia przed upływem ważności obecnego został wydłużony z 30 dni do dwóch miesięcy.
Dla osób poniżej 16. roku życia termin wynosi trzy miesiące.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!