Naszym celem we wspieraniu osób uwikłanych w przemoc jest umożliwienie osobom dotkniętym przemocą osiągniecie bezpiecznych warunków życia, a tym osobom, które przemoc stosują, m.in. zapewnienie dostępu do terapii, która pomoże osiągnąć równowagę w relacjach z innymi.
Jesteśmy częścią Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Dobrcz, którego głównym zadaniem jest wsparcie i pomoc rodzinom uwikłanym w przemoc. W skład zespołu wchodzi wiele instytucji, m.in.: policja, pomoc społeczna, oświata, ochrona zdrowia. Prowadzimy procedury "Niebieskie Karty" i oferujemy m.in. wsparcie pracowników socjalnych, prawników, psychologów i terapeutów.
FORMY WSPARCIA
INTERWENCJA
Jeśli doznajesz przemocy domowej lub jesteś jej świadkiem skontaktuj się z instytucją uprawnioną do wszczęcia procedury "Niebieskie Karty":
POLICJA – interwencja domowa, złożenie zawiadomienia na komisariacie lub rozmowa z policjantem:
Komisariat Policji Koronowo
ul. Paderewskiego 31
86-010 Koronowo
Dyżurny: tel. 47 752 12 00
POMOC SPOŁECZNA – kontakt z pracownikiem socjalnym lub asystentem rodziny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrczu
OŚWIATA – kontakt z nauczycielem lub pedagogiem placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko
OCHRONA ZDROWIA – kontakt z lekarzem, pielęgniarką Przychodni Zdrowia w Dobrczu
ŻANDARMERIA WOJSKOWA – kontakt z Wydziałem Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy
GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH -
W ramach kompetencji GOPS, rodziny uwikłane w przemoc mogą liczyć na wsparcie m.in. pracowników socjalnych, prawników, psychologów i terapeutów, dostosowane do indywidualnych potrzeb rodziny.
Dodatkowe informacje
Czym jest przemoc domowa?
Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę (np. fizyczną, psychiczną, emocjonalną, ekonomiczną) działanie naruszające prawa i dobra osobiste osoby krzywdzonej, powodujące jej cierpienie i szkody. Zaniedbanie wobec zależnych członków rodziny (np. dzieci, chorych, seniorów, niepełnosprawnych) też jest przemocą.
Pamiętaj, że jeśli tu i teraz doznajesz przemocy domowej lub jesteś jej świadkiem przede wszystkim dzwoń na policję!
Osoby szukające informacji i wsparcia (bez trwającej procedury "Niebieskie Karty") mogą zgłosić się do pracownika socjalnego, zgodnie z miejscem zamieszkania.