PROGRAM FUNDUSZ EUROPEJSKI NA POMOC ŻYWNOŚCIOWĄ
PODPROGRAM 2023
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrczu prowadzi dystrybucję artykułów spożywczych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS (EFS+) - Podprogram 2023.
Celem głównym w ramach Podprogramu 2023 jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom naszej gminy pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących w okresie od miesiąca czerwca 2024 r. do miesiąca listopada 2024 r.
Pomoc w ramach FE PŻ kierowana jest do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, dopuszczającej korzystanie z pomocy społecznej z powodów wskazanych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód na osobę nie przekracza kwoty:
2056,40 zł (netto) w przypadku osoby samotnie gospodarującej
1590,00 zł (netto) w przypadku rodziny.
Zestaw artykułów spożywczych dla jednego odbiorcy w Podprogramie 2021 obejmuje:
1) Artykuły warzywne i owocowe
- groszek z marchewką ,
- koncentrat pomidorowy ,
- dżem truskawkowy,
2) Artykuły skrobiowe
- makaron jajeczny świderki ,
- mąka pszenna,
- kasza jęczmienna,
-płatki owsiane,
-herbatniki maślane,
- kawa zbożowa rozpuszczalna,
3) Artykuły mleczne
- mleko UHT,
-ser podpuszczkowy dojrzewający
4) Artykuły mięsne
- szynka drobiowa ,
- szynka wieprzowa mielona,
- pasztet wieprzowy,
- szprot w oleju,
5) Cukier
- cukier biały,
- miód nektarowy wielokwiatowy
6) Dania gotowe
- fasolka po bretońsku
Środki towarzyszące
1. Organizacje realizujące proces dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących zobowiązane są prowadzić działania w ramach środków towarzyszących mające na celu:
- włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych (zajęcia aktywizujące i wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, zmierzające do wyjścia z ubóstwa, grupy wsparcia dla różnych kategorii osób w trudnej sytuacji);
- pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej (np. pomoc w utrzymaniu higieny osobistej bezdomnym, wsparcie psychologiczne/terapeutyczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
2. Organizacje realizujące proces dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących prowadzą działania w ramach środków towarzyszących mające na celu wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego:
- warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów, dietetyków, pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
- warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia,
- programy edukacyjne mające na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
- warsztaty edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny w tym darów żywnościowych),
- inne działania o charakterze indywidualnym lub zbiorowym, mające na celu włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących.
Każdorazowe wydawanie żywności czy spotkania dotyczące działań towarzyszących będą zawarte na stronie internetowej GOPS w zakładce: Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027, aktualności, www.gops.gminadobrcz.pl oraz na tablicy ogłoszeń.
Osoby najbardziej potrzebujące mogą składać skargi dotyczące sposobu realizacji dystrybucji pomocy żywnościowej w ramach Podprogramu 2023 do Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrczu ul. Długa 54 lub Kujawsko- Pomorski Zarząd Wojewódzki Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, ul. Piękna 34.