Logo GOPS Dobrcz

Stypendium szkolne

STYPENDIUM SZKOLNE
w roku szkolnym 2023/2024

Zgodnie z art. 90 b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty pomoc materialna przysługuje:

  • uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
  • wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Stypendium nie przysługuje:

  • dzieciom uczęszczającym do przedszkola
  • uczniom klas zerowych,
  • uczniom, którzy nie mieszkają na terenie gminy Zawiercie

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:

od 01.09.2023r. do 15 września 2023 r. - w przypadku uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
od 01.02.2024r. do 15 lutego 2024 r. – w przypadku uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego.
 

WNIOSKI NALEŻY SKŁADAĆ w Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrczu od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Ośrodka.

Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:

  • rodziców, opiekunów prawnych niepełnoletniego ucznia
  • pełnoletniego ucznia - uczniowie pełnoletni składają wniosek osobiście sami na siebie
  • dyrektora szkoły
  • warunkiem przyznania stypendium jest złożenie w terminie kompletnego wniosku wraz z wymaganą dokumentacją, potwierdzającą trudną sytuację materialną rodziny ucznia, której łączny dochód netto nie może przekroczyć kwoty 600,00 zł na osobę w rodzinie

 
Ponadto przyznanie stypendium uwarunkowane jest (oprócz dochodu poniżej kryterium dochodowego) występowaniem chociaż jednego z poniższych powodów:

bezrobocie,
niepełnosprawność,
ciężka lub długotrwała choroba,
wielodzietność,
brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo wychowawczych,
alkoholizm lub narkomania,
rodzina niepełna,
zdarzenie losowe, itp.
 
Wysokość stypendium ustalana jest zgodnie z regulaminem udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Dobrcz i liczona od wysokości zasiłku rodzinnego, tj. w roku szkolnym 2023/2024 od kwoty 124,00 zł

Rodziną w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

Za dochód rodziny uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o: 

  • miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
  • kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Do dochodu nie wlicza się między innymi:

  • jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;
  • zasiłku celowego;
  • pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty;
  • wartości świadczenia w naturze;
  • świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych;
  • dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego;
  • świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
  • świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 8a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka.


W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:

Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie: zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego za poprzedni rok kalendarzowy zawierającego informację o wysokości:

  • przychodu;
  • kosztów uzyskania przychodu;
  • różnicy pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania;
  • dochodów z innych źródeł niż pozarolnicza działalność gospodarcza w przypadkach o których mowa w ust. 6;
  • odliczonych od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne;
  • należnego podatku;
  • odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne związanych z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dochód ustala się, dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym za poprzedni rok kalendarzowy przez liczbę miesięcy, w których podatnik prowadził działalność, a jeżeli nie prowadził działalności, za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby;

Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierającego informację o formie opodatkowania oraz na podstawie dowodu opłacenia składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby.
 
W sytuacji gdy podatnik łączy przychody z działalności gospodarczej z innymi przychodami lub rozlicza się wspólnie z małżonkiem, przez podatek należny, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, rozumie się podatek wyliczony w takiej proporcji, w jakiej pozostaje dochód podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej wynikający z deklaracji podatkowych do sumy wszystkich wykazanych w nich dochodów.

Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 345 zł.

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i z ha przeliczeniowych oraz z innych źródeł sumuje się.
 
W przypadku uzyskania w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku lub w okresie pobierania świadczenia z pomocy społecznej dochodu jednorazowego przekraczającego pięciokrotnie kwotę kryterium dochodowego rodziny, w przypadku osoby w rodzinie kwotę tego dochodu rozlicza się w równych częściach na 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca, w którym dochód został wypłacony.
W przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód.

W przypadku uzyskiwania dochodu w walucie obcej, wysokość tego dochodu ustala się według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia wydania decyzji administracyjnej w sprawie świadczenia z pomocy społecznej.

Stypendium szkolne przyznawane jest na rok szkolny 2023/2024 i wypłacane za dwa okresy rozliczeniowe:
od 01 września do 31 grudnia 2023r. - rozliczenie najpóźniej do 1 grudnia 2023 r.
od 01 stycznia do 30 czerwca 2024 r. - rozliczenie najpóźniej do 1 czerwca 2024 r.
 
Refundacja wydatków nastąpi po przedłożeniu faktur oraz imiennych rachunków wystawionych na wnioskodawcę lub pełnoletniego ucznia do wysokości przyznanego stypendium w danym okresie rozliczeniowym. 

Przeznaczenie stypendium szkolnego:
Stypendium szkolne powinno być przeznaczone na pomoc uczniowi w dostępie do edukacji, wyrównywaniu jego szans edukacyjnych. Pomoc materialna o charakterze socjalnym jest udzielana na cele edukacyjne, dlatego też każda osoba otrzymująca taką pomoc ma obowiązek wykorzystać stypendium szkolne zgodnie z jego przeznaczeniem

Stypendium szkolne może być przeznaczone na dodatkowe zajęcia pozaszkolne oraz pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym.

WYDATKI KWALIFIKOWANE DO STYPENDIUM SZKOLNEGO 2023 / 2024

Stypendium szkolne jest realizowane poprzez refundację poniesionych kosztów (wg katalogu wydatków kwalifikowanych), w związku z tym istnieje konieczność zbierania imiennych faktur i rachunków wystawionych na wnioskodawcę, tj. rodzica lub ucznia pełnoletniego.

Przy wystawianiu faktury/rachunku należy zwrócić uwagę na prawidłowe wypisanie faktury oraz nazewnictwo zakupionych artykułów. Paragony nie będą brane pod uwagę.